Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

V pátek 22. 3. se uskutečnil další ročník oblíbené pohádkové Noci s Andersenem. Pro letošní ročník jsme si zvolili téma, které úzce souvisí s přírodou. Společně jsme oslavili Den vody a seznámili  jsme se s knihou Bylinková babička. V našem programu nemohla chybět návštěva obecní knihovny. Paní knihovnice Přeučilová pro nás měla připraveno krásné povídání o Dánsku a spisovateli Hansi Christianu Andersenovi. Připomněla nám nejdůležitější fakta z jeho života a jeho nejznámější pohádky. Program pokračoval ve škole, kde se mezi sebou utkalo pět týmů. Celý večer byl naplněn soutěžemi, hrami a kvízy, ve kterých děti zjišťovaly informace o vodě, rostlinách a bylinách, které nás obklopují. Nemohla chybět také společná večeře a pohádka na interaktivní tabuli na dobrou noc. Děkujeme všem  rodičům za přípravu výborného občerstvení a těšíme se zase za rok.

Čtvrtek 14. 3. strávili žáci 2. a 3. ročníku v Základní škole ve Velemíně. Přijali jsme totiž další pozvání na laboratorní práce a pokusy pod vedením paní učitelky Václavy Koubové. Žáci si vyzkoušeli několik pokusů, kde "hlavní roli" hrál tlak vzduchu.  Pomocí běžně dostupných látek si jednoduchými postupy vyzkoušeli např. nafukování balónku díky reakci octa a jedlé sody nebo činností kvásku. Pozorovali podtlak při hoření svíčky v uzavřeném prostoru, kouzlili jako v pohádce "Hrnečku vař" pěnovou kaši z vaječného bílku, oddělovali jsme žloutek od bílku pomocí plastové lahve.

Na závěr žáci jako vědci obarvovali různé roztoky vývarem z červeného zelí. Ve zkumavkách pak pozorovali různé odstíny barev od růžové, fialové, modré a zelené.
Moc děkujeme za zajímavé zkušenosti při poznávání vlastností a reakcí některých látek, pěkné vedení pokusů za pomoci žákyň z 8. ročníků. Těšíme se na příští setkání.

V úterý 12.3. se žáci 4. a 5. ročníku zúčastnili programů primární prevence. Žáci 4. ročníku absolvovali program s názvem Jsme v tom spolu I. Cílem programu je posílit dobré vztahy ve třídě, zlepšit vzájemné poznání a komunikaci mezi spolužáky, rozvíjet spolupráci, podnítit komunikaci i mimo obvyklé skupinky ve třídě a podpořit žáky ve sdílení pozitivní zpětné vazby. Pro 5. ročník byl připraven program Jsme v tom spolu III. Cílem tohoto bloku je rozpoznání toho, co znamená přátelství a jak se projevuje. Žáci by měli umět pojmenovat rozdíl mezi škádlením a šikanou, dozvědí se, na koho se obrátit, když mají pocit, že jim nebo někomu jinému někdo ubližuje.

Ve středu 6. 3. reprezentovala naši školu 4 děvčata na Okresní přehlídce dětských recitátorů v Litoměřicích. Všechna děvčata se na soutěž pečlivě připravovala, pravidelně trénovala zvolené texty doma i ve škole, což se následně odrazilo na jejich vynikajících výkonech. Fanynka ze 2. třídy poprvé samostatně vystupovala na pódiu před publikem, svou básničku Kocour z rour zvládla s přehledem a jistotou. Amálka, Eliška a Sofinka nasbíraly cenné zkušenosti na předchozích ročnících přehlídky. Amálka s lehkostí a nadhledem zarecitovala vtipnou básničku Klokanice od M. Tvrze. Eliška se přesvědčivě vžila jak do postavy vlka s bolestí zubu, tak do postavy vystrašeného zubaře a báseň Vlk u zubaře polského autora Tadeuzse Sliwiaka byla v jejím podání prostoupena napínavými momenty a gradací dějové linky. Sofinka si pro své letošní vystoupení zvolila text Janka Ledeckého Vepři ve při. Vtipná báseň, ve které se kromě vypravěče vystupuje mnoho personifikovaných zvířat, přednesla bravurně. Svým vystoupením k sobě přitáhla pozornost publika, které její výkon sledovalo s velkým zaujetím. Práce s pointou byla už jen třešničkou na dortu a Sofinka si svým výkonem oprávněně zasloužila postup do krajského kola přehlídky.

Děkujeme všem děvčatům za perfektní výkony a skvělou reprezentaci naší školy.

V úterý 5. 3. absolvovali žáci 4. ročníku teoretickou část výuky na Dětském dopravním hřišti v Litoměřicích. Žáci pracovali se zaujetím a společně s paní lektorkou si zopakovali povinnou výbavu jízdního kola, dopravní značky a pravidla silničního provozu. Poradí si také s křižovatkami a své znalosti určitě zúročí při závěrečných zkouškách v červnu.